ביטוח חובה ומקיף

ביטוחי רכב בישראל הם למעשה שלושה מוצרי ביטוח עיקריים, האחד, ביטוח חובה בו מחויבים כלל בעלי הרכבים בישראל, השני, ביטוח מקיף והשלישי ביטוח צד ג’. במדריך המקיף שלפניכם לביטוחי חובה ומקיף תוכלו למצוא מענה מורחב לשאלות כגון כמה עולה ביטוח רכב בישראל ומה הוא כולל?

כל מה שצריך וחשוב לדעת על ביטוח חובה

חוק ביטוח חובה (פקודת רכב מנועי) המונהג בישראל מאז שנת 1975 הוא למעשה חוק תחבורתי במסגרתו נקבע כי כלל בעלי הרכבים בישראל מחויבים ברכישת ביטוח חובה לכל אחד מכלי הרכב הנמצאים בבעלותם. על פי החוק נקבע כי כל שימוש בכלי רכב שאינו מבוטח בביטוח חובה  ייחשב כעבירה פלילית וכנגד בעל הרכב ו/או מבצע העבירה יוטלו עונשים שונים הקבועים בחוק, רבו, עונשי מאסר, פסילת רישיון הנהיגה, קנסות כספיים וכדומה.

ביטוח חובה ומקיף
ביטוח חובה ומקיף

ביטוח חובה הוא למעשה ביטוח המיועד לצרכי כיסוי נזקי גוף הנגרמים כתוצאה ממעורבות כלי הרכב בתאונה, כאשר הכיסוי הביטוח מיועד גם לנהג הרכב, גם לנוסעי הרכב וגם למשתמשי הדרך העלולים למצוא את עצמם מעורבים בתאונה. הכיסוי הביטוחי בביטוח החובה בישראל מיועד גם לצרכי פיצוי בגין סעיף “סבל וכאב” אובדן השתכרות וכיסוי הוצאות רפואיות.

כמה עולה ביטוח רכב חובה?

ביטוח חובה הינו מוצר ביטוחי אותו בעל הרכב נדרש לחדש אחת לשנה, כאשר תעריפי הביטוח נקבעים על ידי חברות הביטוח השונות הפועלות בענפי הביטוח הכללי (ביטוחים אלמנטאריים). יחד עם זאת, תעריפי הביטוח נמצאים בפיקוח הממונה על הביטוח מטעם משרד האוצר, כאשר בין יתר המשתנים לקביעת תעריפי הביטוח תוכלו למצוא:

  • נפח מנוע
  • כמות כריות האוויר המותקנות בכלי הרכב
  • מאפיינים שונים של בעל הרכב (גיל, וותק רישיון הנהיגה, עבר תעבורתי וכו)

מספר מילים על הרפורמה החדשה בענף ביטוחי החובה

בשנת 2016 נכנסה לתוקפה רפורמה חדשה בענף ביטוחי החובה. על פי עיקרי הרפורמה נקבע כי תעריף ביטוחי החובה יוזל בשיעור של עד 18 אחוזים, כאשר אחוזי ההנחה יוענקו לבעלי הרכבים בין היתר בהתאם לעברם התעבורתי (היקף תביעות רכב במהלך ה-3 השנים האחרונות, כמות פסילות הרישיון וכו) ובהתאם לסוג מערכות הבטיחות המתקדמות המותקנות ברכב. כפועל יוצא מכך, התשובה לשאלה כמה עולה ביטוח רכב חובה נקבעת בנוסף לפרמטרים המופיעים בפסקה הקודמת גם בהתאם להגדרתו של בעל הרכב כנהג זהיר וגם בהתאם לסוג מערכות הבטיחות המותקנות ברכבכם.

כל מה שצריך וחשוב לדעת על הביטוח המקיף לרכב

בניגוד לביטוחי החובה, ביטוח מקיף הינו מוצר ביטוחי הנכלל בביטוחי הרשות, כלומר ביטוחים שאינם מחויבים בחוק ורכישתם הינה החלטת רשות של בעלי הרכבים. מוצר ביטוחי זה הוא למעשה פוליסת ביטוח מורחבת המיועדת לשפות את בעלי הרכבים בישראל בכל מקרה כזה או אחר של פגיעה ברכביהם, לרבות, פגישות רכוש ופגיעות נזקי גוף. מוצר ביטוחי זה כולל בתוכו ביטוחי צד ג.

ביטוח מקיף לרכב כולל כיסוי ביטוחי ל:

  • נזקי רכוש אשר נגרמו לרכב בגין גורמי סיכון כאלו ואחרים הקבועים בפוליסה, לרבות, תאונות דרכים, אסונות טבע, פריצות לרכב, שריפה, גניבת הרכב ועוד. הכיסוי הביטוחי כולל מרכיב כיסוי לצד שלישי שרכושו ניזוק כתוצאה מפגיעת כלי הרכב המבוטח.
  • נזקי גוף כתוצאה ממעורבות כלי הרכב המבוטח בתאונה, כאשר כיסוי ביטוחי זה מיועד גם לנהג, גם לנוסעי הרכב וגם לצד שלישי.

כמו כן, ניתן להרחיב את הפוליסה למטרות כיסוי שבר זגוגיות, כיסוי גרירה, כיסוי רכב חלופי, כיסוי מערכות אבזור שונות בכלי הרכב ועוד.

כמה עולה ביטוח מקיף לרכב ?

תעריפי הביטוח המקיף נקבעים על ידי חברות הביטוח השונות, כאשר בין הפרמטרים לקביעת תעריפי הביטוח תוכלו למצוא:

  • סוג הרכב ושוויו
  • מספר הנהגים העיקריים בכלי הרכב
  • מאפיינים שונים אודות הנהג העיקרי בכלי הרכב (גיל, עבר תעבורתי וביטוחי וכו)
  • היקף מערכות האבזור ברכב

כמו כן, חברות הביטוח נוהגות לקבוע את תעריף ביטוחי החובה בהתאם ליישוב בו מתגורר בעל הרכב ובהתאם לפופולאריות כלי הרכב בקרב גנבי הרכבים, כאשר היישוב בו מתגורר בעלי כלי הרכב מהווה אף הוא מדד לצרכי שקלול סיכוי גניבת הרכב לאורך תקופת הפוליסה.

על מנת לרכוש ביטוח מקיף לרכב, אנו ממליצים לכם לקיים הליך השוואתי בין מספר חברות וסוכנויות ביטוח שונות וזאת במטרה לדעת כמה עולה ביטוח מקיף המותאם לכם. ההליך ההשוואתי יאפשר גם לכם לבחון את עלויות הביטוח בהתאם לצרכים הביטוחיים הנחוצים לכם ובהתאם לכל אחד ממרכיבי הפוליסה המוצעת לכם.

כמה עולה ביטוח צד ג לרכב?

סוג נוסף של ביטוח לרכב הינו ביטוח צד ג’ המיועד לצרכי כיסוי נזקי רכוש אשר נגרמו לרכושו של צד שלישי כתוצאה מפגיעת כלי הרכב המבוטח. ביטוח זה מותאם בין היתר לבעלי רכבים ישנים אשר אינם מעוניינים ברכישת ביטוח מקיף לרכב. תעריף הביטוח נקבע בין היתר בהתאם לעברו הביטוחי של הנהג העיקרי, עברו הביטוחי –תעבורתי ושווי כלי הרכב.

לסיכום, על מנת לבחון את סוגיית כמה עולה ביטוח רכב בישראל, אנו ממליצים לכם לקיים הליך השוואתי בין מספר חברות ביטוח וסוכנויות ביטוח שונות ובמהלכו לבחון את כלל הצרכים הביטוחיים הנחוצים לכם, מרכיבי הפוליסה המוצעת לכם ותעריף דמי הביטוח בהתאם לפרמטרים השונים המופיעים לעיל.

Latest Posts from